Nagyjából 3 éve szemezek ezzel a márkával és ezzel a túraszandállal. Ez idő alatt rengeteg értékelést, tesztet olvastam már, és ezeken felbuzdulva többször is eljutottam már odáig, hogy valamelyik külföldi outdoor webshopban megnyomom az Add to cart gombot. Az USÁ-ból való szállítás költsége – és egyébként már önmagában a szandál ára – mindig visszapofozott a valóságba. Meg a jó öreg TEVA túraszandimhoz. Aminek egyébként épp tavaly nyár végén kezdett foszlani a pántja és csőrszerűen kettényílni az orra.
Mondván, nem telhet el egy aktív nyár túraszandál nélkül, még áprilisban felvettem a kapcsolatot a Bedrock HQ sales-eseivel, és kiderítettem, hogy Európában hol kaphatók a lábbelijeik. Nagyon rövid időn belül jött is a válasz: a szlovén Trnvo-ban van egy vadvizes-kajakos-mindenes outdoor üzlet, ahol ott vár a hőn vágyott szandál. Gyors levelezés az üzlettel, a méret és a szín kiválasztása után a szandált sikerült egy kint élő magyar raftingos ismerőssel átvetetni, nehogy júniusra, mire megyünk, hűlt helye legyen.
Pár nappal ezelőtt, a szlovéniai + horvát nyaraláson már a lábamon is volt, teszteltem hegyen-völgyön, folyóban és esőben, tengerben és murvás gyalogúton egyaránt.
Ezt írja a Bedrock a Cairn 3D Adventure túraszandálról
Előtte egy kis márkasztori… Az első Bedrock szandált két srác készítette magának még 2011-ben, amikor egy folyóhelyreállító projektben vettek részt Észak-Kaliforniában. 2012-ben még az egyik társalapító garázsában készültek a lábbelik, többek közt a később díjat nyert Cairn-modell, 2017-re már az USA jelentősebb outdoor üzleteiben bukkantak fel az ikonikus szandálok.
“A szabadság és a tartás, stabilitás szerelemgyereke a 3D Adventure, a legfejlettebb talpbetéttel, amit valaha készítettünk. A díjnyertes Cairn szandál dizájnját ötvöztük ezzel a formázott talpbetét résszel, ami biztonságossá, könnyűvé és hosszú távon terhelhetővé teszi ezt a lábbelit.” – szól a hivatalos leírás.
Jellemzők
- Anatómiai szempontokat figyelembe vevő, zéró droppal rendelkező talp
- Száraz terepen a legjobb tapadást biztosító, könnyű, strapabíró, időtálló és újratalpalható Vibram® XS Trek Regolith talp
- Prémium szövéssel készült pántok
- 3 helyen állítási lehetőség
- Fenntarthatóság figyelembe vételével készült termék, 1% For The Planet kezdeményezés értelmében környezetvédelemmel foglalkozó non-profit szervezetnek megy a vásárlásom 1%-a.
Amilyennek én látom a Bedrock Cairn 3D Adventure túraszandált
Röviden: igazi mindenes.
Mindezt volt alkalmam kipróbálni nyaralásunk szlovén felében, amikor patakokban, patakmenti köves, sziklás terepen jártam benne, és volt lehetőségem élesben tesztelni a vakációnk horvát felében is, amikor sós tengerben sétáltam, éles, hegyes sziklákon gyalogoltam.
A hazai túraszandál kínálatban szerintem alapvetően két vonal létezik. Van az igazán hardcore irány, ezekben biztosan lehet hosszabbakat gyalogolni (van ismerős, aki a Caminót járta végig ilyenben) de ezek a szandálok szerintem nem túl szépek, a női modellek is túl pasisak, mert a pántok túl szélesek, a talpak pedig túlságosan vastagok. Aztán van a sima, utcai sportszandálok csapata, a női modellek itt már csinibbek, a pántokat keskenyebbre, a talpat vékonyabbra tervezik, de ezekben nem lehet túrázni, max várost nézni, sétálgatni. Mindkettőből volt már jópár féle a TEVA-tól a Merrell-en át, de az egyiknek hamar elengedett a tépőzárja, mert nem bírta a vizes közeget, a másik a sarkamnál vagy a bütykömnél piszkálta állandóan a lábam. Volt olyan, is, ami tökéletesen tapadt, de rendre előre csúszkáltam benne a lejtmenetek során. Így kanyarodtam végül a méregdrága, de csalódást talán nem hozó tesztalany felé.
Dizájn és testreszabhatóság
Muszáj ezt a szempontot előre vennem, hiszen igazából emiatt szerettem bele ebbe a túraszandálba. Sajnos az igazán áhított türkizkékből nem volt a méretemben, de a rézvörös is nagyon szép, tökéletesen passzol az összes túracuccomhoz.
A szandál egyedi megjelenését egyébként nem is kifejezetten a színek, minták adják, mert ennél sokkal színesebb, látványosabb modellek is léteznek a piacon, hanem inkább a pántok vonalvezetése és a különböző állítási módok teszik különlegessé. A lábfejen két állítási lehetőség van, a sarokrészre pedig egy tépőzáras megoldást terveztek. Szerintem nincs olyan lábfejforma, amihez ne lehetne jól beállítani.
Kényelem
Volt már “tanga” papucsom, szandálom is, és sima kézműves sarut is hordok, de nekem elsőre fura volt a lábujjközben lévő dupla, de nem túl vastag pánt. Többszöri állítás, finomhangolás után végül sikerült úgy “alakítani” a pántokat, hogy a második napon már egyszerre éreztem a szandál adta tartást, és közben azt is, mintha nem is lenne a lábamon. A 3D formázott talpbetét részt, az általa nyújtott nagyon enyhe boltozati alátámasztást is kifejezetten díjazza a lábam, és mivel alapvetően a mezítlábas lét híve vagyok, nagyon bírom azt is, hogy nulla “lejtése” van a talpnak.
Amellett, hogy a szandál nem tűnik batárnak, láthatóan nagyon masszív, végig olyan érzésem volt benne a sziklákon lépkedve, hogy le sem lehet robbantani a talpát, a ragasztás bivalyerős, a pántok is kellően vastagok, de mégsem adnak szoros, szűk érzetet, mint a korábban, más márkáktól próbált és strapabírónak titulált lábbelik.
Tapadás, stabilitás, tartás
Ha gyaloglásra is szánt túraszandálról van szó, akkor a tapadás és a tartás, illetve a hosszú élettartam kiemelten fontos. Tudják ezt jól Bedrock-ék is, és – azt leszámítva, hogy a kutyád szétrágja – garanciát vállalnak a szandál talpára, pántjaira is a Vibram® talp élettartamának hosszáig. A fenntarthatóság jegyében vállalják továbbá az újratalpalást, újrapántozást is, hogy ezzel is csökkentsék a túlfogyasztást, és a már meglévő holmijaink javítására és ne újabbak vásárlására buzdítsanak. De vissza a tapadáshoz.
Volt szerencsém vizes, csúszósabb köveken, száraz terepen, murvás talajon is lépkedni, hosszabbakat gyalogolni, és meggyőződtem a talp extra jó tulajdonságairól. Volt alkalmam élesebb, sziklás terepen is fel-le mászkálni benne, szerencsére ezeken a terepeken nem kellett félnem attól, hogy lerúgom a nagylábujjam körmét vagy odaverem a sarkam bárhol is.
Miközben tartja a lábfejet és a sarkat, és kellően tompítja, simítja el az egyenetlen, sziklás-köves terepet, egy pillanatra sincs az az érzése az embernek, hogy satuba van szorítva a lába.
Vannak hátrányok is…
Olvastam olyan értékelést, hogy “sajnos nem lehet zoknival hordani”, de ettől eltekintek, többek közt azért is, mert a Bedrock készít lábujjas zoknikat IS. Az egyik hátránya a szandálnak az az, hogy itthon nem lehet kapni. A másik pedig egyértelműen az ára. 115 eurót kértek érte, Amerikából rendelve ugyanez az ár, csak dollárban, amire még rájön soktíz dollárnyi szállítási költség (+ vám + áfa). De! ha igazak az értékelések és a Bedrock ígérete, és ez a szandi tényleg olyan jól bírja a strapát, akkor úgy remélem, hogy még évekig nem kell újat vennem. Max, ha nyerek a lottón, veszek egy türkizt is, amit vizes közegre terveztek (ez a Cairn 3D PRO Adventure modell)
Kapcsolódó bejegyzések
Teszteltem: Hannah Sett 3 túrasátor
Teszteltem: Gregory® Amber 44L női túrahátizsák
Teszteltem: Simond merinó kapucnis felső alpinizmushoz
Teszteltem: Skhoop Short Down skirt pehely túraszoknya
Titkos erdei bújóhelyet teszteltünk Kismaroson
Ezen írásom nem támogatott tartalom. Az általam használt ruhákról, felszerelésekről, szálláshelyekről készült leírások szubjektív véleményt tükröznek, a cikk témaválasztásában, megírásában az említett márka semmilyen módon nem vett részt.