Szombat este 10-kor még fogalmunk sem volt, hová megyünk vasárnap.
Biztos volt az, hogy:
1. túrázni megyünk
2. körtúrázni megyünk
3. olyan útvonalat keresünk, aminek kiindulópontja itthonról kb. 60 perc alatt elérhető
4. nem megyünk a Börzsönybe, mert ott nemrég voltunk
5. nem megyünk a Vértesbe, mert ott is voltunk nemrég.
Így esett a választás a Pilisre. Legtöbbször én rajzolom, tervezem meg a túrákat a Turistautak oldalon, az időszűke miatt ezúttal egy kész túra gpx-ét töltöttem le, amit a Mozgásvilág túraajánlói között találtam. Ezt az útvonalat jártuk be – némi módosítással – barlangok, szirtek, nyergek felé indulva, nagyokat szippantva az előző napokban átázott avar, a keltikék, a tavaszi erdő illatából.
Nem vettük túl gyorsra a tempót a 16 km-es gyalogláson. Kezdtük azzal, hogy még Klastrompusztára autózva megálltunk vagy fél órára Tokodon, mert a kocsiból észrevettem egy hatalmas kertészetet.
A túrát így bőven fél 11 után kezdtük, és ezt követően sem szaporáztuk meg túlságosan a lépteinket: az első hosszabb megállót már a Csévi-szirteket és az Ariadne-barlangrendszert elérve – a kocsitól kb. 2 km-t gyalogolva – iktattuk be. A kávé nagyon gyorsan lekotyogott, de azért sikerült úgy 1 órát ellennünk. Egy éppen zajló teljesítménytúra terepfutói mind azt hitték, hogy ellenőrző/frissítő pontként vagyunk jelen.
A tempónkat az sem dobta meg, hogy nagyjából kilométerenként megálltam növényeket fényképezni, és szintén gyakran értünk el olyan kilátópontot, szirtet, ormot, ahonnan nemcsak a Dorogi-medence, de tiszta idő lévén a Klastrompuszta mögött felbukkanó Budai-hegység és a Gerecse-dombvidéke, később Esztergom is pazarul látszódott.
A kaland növényei
Az útvonal:
Kiindulási pont: Klastrompuszta parkoló
Célpont: Klastrompuszta parkoló
Az OKT jelzésen indultunk el, majd a P és K barlang jelzést követve értük el a Csévi-szirteket és az Ariadne-barlangrendszer turisták által is látogatható részeit, A Leány- és Legény-barlangot, felkaptattunk a Vacska-barlang bivakszállásnak sem utolsó fedett, zárt bejáratáig.
A barlangoktól kicsit visszasétálva jobbra kanyarodva áttértünk a P jelzésre, majd a Z keresztet követve megnéztük a Klastrom-szirteket, a Kémény-sziklát, innen még a Z kereszten haladva a S jelig gyalogoltunk egészen a Pilis-nyeregig.
A nyeregtől a Z turistajelzésen, a pazar kilátásokat, még pazarabb keltikés erdőket bejárva mentünk végig a Kétágú-nyereg magasán, kilestünk az Öreg-szirtről, majd Kesztölc felé ereszkedve a Z jelzésről visszatértünk a kiindulási pontunkig futó OKT jelzésre.